نمايندگي روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

نمايندگي: روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز بازار خودرو پشت پرده رانت ثبت سفارش

خودرو از آن دسته کالاهایی است که همواره مورد توجه است و هر نوع تصمیم‌گیری می‌تواند این کالا را در حوزه قیمت متاثر کند. زمانی که مهربرجام زده شد یکی ازحوزه‌هایی

پشت پرده رانت ثبت سفارش

پشت پرده رانت ثبت سفارش

عبارات مهم : بازار

خودرو از آن دسته کالاهایی است که همواره مورد توجه است و هر نوع تصمیم گیری می تواند این کالا را در حوزه قیمت متاثر کند. زمانی که مهربرجام زده شد یکی ازحوزه هایی که مورد توجه خاص قرار داده شد بخش خودرویی بود؛ هم جهت واردات و هم جهت قراردادهای خودرویی که حاصل آن تنوع تردد خودرویی بود.

اعتماد نوشت: ولی بعد از اجرايي شدن برجام، وزارت صنعت طي بخشنامه اي اعلام كرد؛ از اين بعد تنها شركت هايي مي توانند به ثبت سفارش ماشین اقدام كنند كه به عنوان نماينده رسمي خودروسازان برتر جهاني در داخل كشور آشنا شوند. حالا ولی سايت

پشت پرده رانت ثبت سفارش

ثبت سفارش نه تنها براي افراد و شركت هاي متفرقه، بلكه براي نمايندگان رسمي خودروسازان نيز بسته شده است است.

اين سايت كه تنها راه ارسال درخواست رسمي براي واردات ماشین به داخل كشور محسوب مي شود، بيش از دو ماه است كه بسته شده است و هيچ فرد حقيقي يا حقوقي اجازه ثبت ماشین را ندارد. البته از اين دست کارها و تصميم هاي وزارت صنعت مسبوق به سابقه است آیا كهدي ماه سال گذشته بود كه براي مدتي مجددا سايت ثبت سفارش بسته بود ولی در آن وقت ليست خودروهاي مجاز براي ورود نيز از روي سايت برداشته شد تا اين عنوان مشخص شود كه سايت جهت به روزرساني خودروهاي مجاز از دسترس خارج شده است هست. ولی در حال حاضر ليست خودروهاي مجاز همچنان روي سايت قرار دارد.

خودرو از آن دسته کالاهایی است که همواره مورد توجه است و هر نوع تصمیم‌گیری می‌تواند این کالا را در حوزه قیمت متاثر کند. زمانی که مهربرجام زده شد یکی ازحوزه‌هایی

حال آنكه وزارت صنعت در پاسخ به درخواست هاي مكرر شركت هاي واردكننده، اعلام كرده است كه سامانه ثبت سفارش جهت بررسي آمار و ايرادات درون سيستمي از دسترس خارج شده است هست. اين وزارتخانه همچنين قطع شدن ارتباط سيستم دفتر مقررات واردات و صادرات با گمرك جمهوري اسلامي را دليل ديگر اين اختلال اعلام كرده است.

اين در حالي است كه به گفته منابع آگاه، علت اصلي اين تصميم وزارت صنعت، افزايش چشمگير خودروهاي وارداتي به كشور طي ۳ ماه نخست سال جاري هست؛ به نحوي كه در اين مدت ۳۰ هزار و ۷۱۴ دستگاه ماشین وارد كشور شده است كه نشان دهنده رشد ۱۳۵ درصدي واردات ماشین هست. كارشناسان معتقدند علت اين افزايش ناگهاني، رشد ميزان ترخيص ماشین از گمرك در پي ابلاغ دستورالعمل كنترل بازار ارز از سوي اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس جمهور هست. به اين ترتيب كه بسياري از شركت هاي متفرقه وغير نماينده كه خودروهاي وارداتي آنها در پشت درب هاي گمرك به دلايل متفاوت مانده بود، تنها شش ماه وقت داشتند تا كالاي خود را ترخيص كنند. لذا آنها همه تلاش خود را انجام داده و تمام سفارشات قبلي خود را در اين بازه زماني از گمرك ترخيص و وارد كشور كردند.

به نظر مي رسد وزارت صنعت با بستن سامانه ثبت سفارش خودرو، در پي كنترل هرچه بيشتر ميزان واردات خودروهاي خارجي به داخل كشور است و برهمين اساس هم قصد دارد فعلا تا سر و سامان يافتن تغييرات كابينه و وزارتخانه هاي مرتبط با واردات، همين روال ادامه يابد. البته ثبت سفارش شده است هاي قبلي مشكلي براي ورود ندارند و ورود آنها بلامانع است ولی اينكه وزارتخانه تا چه زماني قصد دارد بر همين روال پيش برود موضوعي است كه مشخص نيست.

پشت پرده رانت ثبت سفارش

موضوعي كه بارها مسوولان وزارت صنعت در مورد آن بحث كرده اند و حتي برخي گمانه زني ها اين توقف را به تعيين تكليف سكاندار جديد وزارتخانه مرتبط كرده بودند، حال كه وزير جديد سكاندار وزارت صنعت شده است است به نظر مي رسد كه بايد اين ماجرا به آخر برسد. ولی همين توقف دو ماهه به جاي اينكه بازار خودروي وارداتي را به سرانجامي برساند آشفته تر از قبل كرده است به گونه اي كه كساني كه داراي برگ ثبت سفارش قبلي هستند اين روزها برگه هاي ثبت سفارش خود را به مزايده و مناقصه برده و با قيمت هاي خاص مي فروشند.

واژه های کلیدی: بازار | خودرو | ماشین | واردات | ثبت سفارش | خودروسازان | بازار خودرو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs