نمايندگي روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

نمايندگي: روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تصویر العمل دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نامه ی احمدی نژاد در حمایت از یک متهم

دومین نشست شورای معاونان دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده‌های قضایی به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ب

تصویر العمل دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نامه ی احمدی نژاد در حمایت از یک متهم

تصویر العمل دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نامه ی احمدی نژاد در حمایت از یک متهم

عبارات مهم : ایران

دومین نشست شورای معاونان دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده های قضایی به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در ابتدای این نشست با مورد تاکید قرار دادن بخش دیگری از محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان عالی قضایی در هفته قوه قضاییه اشاره معظم له به استفاده از ظرفیت های قانونی را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از مصادیق استفاده از ظرفیت های قانونی پیگیری حقوق عامه است و مسائلی از قبیل ریزگردها از مصادیق حقوق عامه به شمار می رود و قوه قضاییه باید پرچمدار این مباحث باشد.

تصویر العمل دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نامه ی احمدی نژاد در حمایت از یک متهم

وی با اشاره به ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری در مورد وظیفه دادستان جهت پیگیری حقوق عامه گفت: ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری که متضمن نظارت دادستانی کل است پیگیری های مربوط به حقوق عامه را از طریق مراجع ذی ربط به دادستان کل کشور محول کرده است.

جعفری دولت آبادی حمایت از آزادی های مشروع را مطابق با فرمایشات رهبر انقلاب به عنوان یکی از مصادیق استفاده از ظرفیت های قانونی مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: امروز فضای سیاسی کشور به سمتی رفته است گویی قوه قضاییه مخالف آزادی های مشروع است در حالی که مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با مسوولان قضایی پیگیری این عنوان را از وظایف دستگاه قضایی برشمردند و تاکید کردند که قوه قضاییه باید از آزادی های مشروع مردم حمایت کند.

دومین نشست شورای معاونان دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده‌های قضایی به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ب

مقابله با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی عنوان دیگری بود که دکتر جعفری دولت آبادی به عنوان محور دیگر بیانات رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار داد.

جعفری دولت آبادی یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید کردند را ایفای نقش قوه قضاییه در بخش بین الملل دانست و گفت: معظم له سال گذشته نیز در دیدار با مسوولین قضایی فرمودند که جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به لحاظ ساختار حکومت مردم سالاری دینی باید از شخصیت های مسلمان در سراسر دنیا حمایت کند و در رابطه با موضوعاتی از قبیل اوضاع مسلمانان در میانمار، کشمیر و تحریم ها از جایگاه حقوقی ورود کرده و ایفای نقش کند.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: دادسرای بین الملل دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران می تواند در چهارچوب وظایفش به این پرسشها توجه داشته باشد.

تصویر العمل دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نامه ی احمدی نژاد در حمایت از یک متهم

وی برخورد و مجازات متخلفات ضمن در نظر گرفتن آبروی خانواده آن ها را به عنوان محور بعدی مورد تاکید قرار داد و گفت: معظم له تاکید کردند که اگر با افرادی برخورد می شود آبروی خانواده آن ها و نزدیکانش باید حفظ گردد و جایی که اهمیت و آبروی نظام مهم تر است این عنوان مقدم به شمار می رود و باید آبروی نظام نسبت به آبروی فرد در اولویت قرار گیرد.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران محور دیگر سخنان رهبر معظم انقلاب را حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را دانست.

دومین نشست شورای معاونان دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده‌های قضایی به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ب

تداوم مبارزه با فساد

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه، مبارزه با فساد در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را یکی از سیاست های مهم دستگاه قضایی دانست که در گذشته هم بوده و طی چند سال اخیر زیاد عملیاتی شده است است.

وی با اشاره به بعضی پرونده های کلان اقتصادی و فساد اداری که طی سال های اخیر در دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران مورد پیگیری قرار گرفته، اظهار کرد: پیگیری به پرونده های فساد، جهت مردمی که هر روز اخبار فساد را می شنوند، مایه امیدواری است و جهت ما نیز تفاوتی ندارد که فساد در کدام حوزه، به وسیله متهمان از کدام طیف سیاسی و یا به وسیله مرتبطان دولت فعلی، قبلی یا اسبق واقع شده است هست. آنچه مهم است این است که ما در مبارزه با فساد جهت متهمان پرونده های اقتصادی مرتبط با جریان های سیاسی مصونیت قائل نمی باشیم.

تصویر العمل دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نامه ی احمدی نژاد در حمایت از یک متهم

مبارزه با فساد بدون توجه به وابستگی متهمان به جریان های سیاسی

جعفری دولت آبادی شاقول مبارزه با فساد را با جریان فکری یا سیاسی که تولید فساد می کند، جریانی که از فساد حمایت می کند، عقبه فساد و پشت پرده های فساد بی ارتباط دانست و افزود: عده ای در ظاهر مدعی پاک دستی هستند و شعار علیه فساد می دهند ولی از فساد و افراد فاسد حمایت می کنند.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران اتفاقات یک هفته اخیر و بازداشت بعضی به افراد در رابطه با فساد را موید آن دانست که جهت دادستانی فرقی نمی کند متهمان جریان فساد از کدام جریان سیاسی وابستگی داشته باشند و این تنها راه موفقیت در مبارزه با عوامل فساد است آیا که اگر در مبارزه تبعیض قائل شویم، اعتماد مردم به قوه قضاییه ضعیف خواهد شد.

وی با اشاره به بعضی پرونده ها با عنوان فساد کلان اقتصادی که طی سال های اخیر در دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران مفتوح گردیده و غالباً به نتیجه رسیده، از جمله گروه آریا، بابک زنجانی، برادران روزچنگ و … که غالباً در نواحی تخصصی دادسرا مشمول بر دادسرای جرایم اقتصادی، دادسرای پولی – بانکی و دادسرای کارکنان دولت مورد پیگیری قرار گرفته، اظهار کرد: پیگیری به پرونده های مهم و مرتبط با عنوان فساد نتیجه زحمات بازپرسان گمنامی است که از سوی متهمان و عقبه های آنان مورد هجمه قرار می گیرند.

ادعاهای متهمان در مسیر مبارزه با فساد

جعفری دولت آبادی با اعلام اینکه دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران مفتخر است که در این مبارزه، با قاطعیت و فارغ از جریانات سیاسی اقدام کرده و این روند ادامه خواهد یافت.

وی در خصوص هجمه های وارده به قوه قضاییه در جریان پیگیری به پرونده های با عنوان فساد اظهار کرد: هنگامی که متهمان به فسادهای کلان تحت تعقیب قرار می گیرند، نخستین ادعا این است که کارها دادستانی و مراجع قضایی سیاسی است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در بیان مصداقی از هجمه های ایراد شده است به قوه قضاییه در جریان پیگیری به پرونده های فساد، اظهار کرد: هفته گذشته آقایی که در گذشته مسوولیت داشته، نامه ای متضمن مطالب توهین آمیز و کذب علیه قوه قضاییه و بازپرس پرونده انتشار داده که صرف نظر از مجرمانه بودن مفاد این نامه و محفوظ بودن حق تعقیب قضایی به وسیله دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران صرفاً در یک بخش از نامه که متضمن ادعاهایی راجع به چگونگی نگهداری متهم در زندان و رعایت حقوق قانونی وی بود، دستور بررسی به وزارت اطلاعات صادر شد.

در پی پاسخ وزارت اطلاعات، جعفری دولت آبادی توضیح بیشتری در این زمینه ارائه داد، مبنی بر اینکه ادعاهای نویسنده نامه که به نقل از متهم آورده هست، به گونه­ ای بود که گویا این متهم را در زندان هارون الرشید یا گوانتانامو نگه داشته اند! و مدعی شده است است که به او اجازه خرید غذا از خارج زندان داده نشده و در انفرادی بوده و رنگ آفتاب را ندیده است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به لایحه متهم مذکور که در تاریخ 17 شهریور سال 1394 ضمن مخالفت با انتقال خود به بند عمومی، تصریح نموده است «بنده در بند فعلی مشکلی ندارم و خواهشمند است من را به بند قبلی برگردانید؛» اظهار کرد: این خواسته متهم بوده و اکنون حامی وی مدعی شده است است که او در انفرادی نگهداری می شده است است.

جعفری دولت آبادی بخشی از نتیجه تحقیقات وزارت اطلاعات اطراف ادعاهای مندرج در نامه منتشره به نقل از متهم را قرائت کرد و از جمله به ادعای فراهم نبودن امکان تهیه غذای مناسب از خارج زندان اشاره و اظهار کرد: طبق گزارش واصله، حسب درخواست متهم، ناهار و شام از خارج زندان تهیه و تحویل شده است و به علاوه غذای رژیمی جهت زندانی آینده نگری شده است بود و علاوه بر آن، بعضی مایحتاج دیگر جهت او خریداری و… در اختیار متهم قرار داده می شده است است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به ادعای دیگری که در نامه مذکور مطرح شده، مشمول بر در اختیار نبودن امکانات درمانی جهت متهم، اظهار کرد: حسب گزارش وزارت اطلاعات در مواردی که متهم به معاینه پزشکی و حضور دکتر نیاز داشته در تمام ساعات شبانه روز این امکان جهت او فراهم بوده و سوابق پزشکی وی در زندان موجود بوده که موید کذب بودن این ادعا است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با طرح این پرسش که «عمل کسی که از فساد حمایت می کند، ظلم است یا اقدام دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران که فرد متهم به فساد را تعقیب می کند؟ و با انتقاد از این که امروزه قضات پرونده های بزرگ اقتصادی را به صدور رأی فرمایشی، دستور گرفتن از دیگران و سیاسی کاری متهم می نمایند، خطاب به بازپرسان چنین پرونده هایی توصیه نمود که: قضات خویشتن دار باشند، از هیاهوها نترسند، کار قانونی خود را انجام دهند و در هیجانات هم تصمیم نگیرند، آیا که هنگامی که می توان از نحوه پیگیری به یک پرونده بزرگ و قاضی پیگیری کننده حمایت نمود که دچار غلط های قضایی نشده باشد.

با تعقیب متهمان اصلی، عقبه های آن زنگ ها را به صدا در می آورند

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به بیانات حمایت آمیز یک فعال سیاسی از امیر منصور آریا که بعد از محکومیت نامبرده در پرونده سه هزار میلیاردی، صورت گرفت اظهار کرد: اگر بخواهیم به این گونه حرف ها توجه کنیم، باید قلمها را کنار گذاشته و به پرونده ها پیگیری نکنیم. اگر بعضی نسبت به پرونده های بزرگ متمرکز می شوند و اگر با تعقیب متهمان اصلی، تولیدکنندگان فساد و عقبه های آن زنگ ها را به صدا در می آورند، ناشی از کارها مناسب مراجع قضایی است.

تشکیل 180 فقره پرونده اطراف جرایم انتخاباتی

جعفری دولت آبادی اوضاع پیگیری به پرونده های تخلفات انتخابات اخیر را اعلام کرد.

وی تعداد پرونده های مفتوح در این خصوص را 180 فقره پرونده اعلام کرد که از سوی هیات نظارت بر انتخابات و یا شکایات واصله از سوی ستادهای انتخاباتی مفتوح گردیده و افزود: نیمی از شکایات واصله از دستگاه های دولتی و نیمی از سوی ستادها است و در این راستا هفت استاندار احضار و بعد از اخذ آخرین دفاع، نسبت به دو نفر از آن ها قرار جلب به دادرسی صادر شده است هست. پنج استاندار دیگر احضار شده است اند. هم چنین شش فرماندار احضار شده است که در مورد یکی از آن ها کیفرخواست صادر شده است است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: تعداد پرونده های انتخاباتی پایتخت کشور عزیزمان ایران موجب طولانی شدن پیگیری ها گردیده و تلاش بر آن است که هر چه زودتر، تمامی پرونده های انتخاباتی دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران منتهی به تصمیم نهایی شود.

تشکیل معاونت پیگیری خاص در دادسرای تهران

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران از تشکیل معاونت پیگیری خاص در مورد پرونده های مهم در دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران و انتصاب دکتر فریده شکری معاون دادسرا به عنوان مسوول این معاونت خبر داد و در بیان نشانه از تشکیل چنین معاونتی اظهار داشت: این دادستانی در اجرای وظایف نظارتی خود، از ابتدا پیگیری پرونده های مهم با عنوان جرایم اقتصادی، جرایم بانکی و … را در ساختار یک دفتر، جزء برنامه های کاری خود قرار داده بود که تجربه موفقی بود آیا که خروج پرونده های مهم از مدار نظارتی دادستان، گاه موجب به انحراف رفتن مسیر پرونده و تبرئه مجرمان واقعی گردیده هست.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ارتقا ساختار نظارتی و پیگیری دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران از «دفتر» به «معاونت» و انتصاب یکی از معاونین دادستان به عنوان مسوول پیگیری را در جهت نظارت دادستان بر کلیه مراحل پرونده های مهم، مشمول بر تحقیقات، صدور کیفرخواست، محاکمه و استفاده از اختیار تجدیدنظرخواهی دادستان دانست و از معاونان خود و سرپرستان نواحی دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران خواست که با این معاونت همکاری مورد نیاز را به عمل آورند.

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | پرونده | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs