نمايندگي روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

نمايندگي: روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی کشور عزیزمان ایران به میز مذاکره با آمریکا باز نمی‌گردد/ آمریکا بدون برجام زیاد

وزیر خارجه پیشین اسپانیا در یادداشتی نوشت: سران اروپایی با توجه به اهمیت برجام باید با کشور عزیزمان ایران فراتر از سفر‌های تفریحی و جهت تسهیل در امر سرمایه‌گذار

کشور عزیزمان ایران به میز مذاکره با آمریکا باز نمی‌گردد/ آمریکا بدون برجام زیاد

وزیر خارجه سابق اسپانیا: کشور عزیزمان ایران به میز مذاکره با آمریکا باز نمی گردد/آمریکا بدون برجام زیاد به حاشیه می رود

عبارات مهم : انرژی

وزیر خارجه پیشین اسپانیا در یادداشتی نوشت: سران اروپایی با توجه به اهمیت برجام باید با کشور عزیزمان ایران فراتر از سفر های تفریحی و جهت تسهیل در امر سرمایه گذاری یا ترویج همکاری در حوزه انرژی همکاری کنند.

به گزارش فارس «آنا پالاسیو» وزیر خارجه پیشین اسپانیا در یادداشتی که در وبگاه «پراجکت سندیکیت» انتشار یافته هست، نوشت: بازگشت کشور عزیزمان ایران به میز مذاکره تقریبا غیر ممکن خواهد بود. آمریکا نیز به تنهایی قادر به تحمیل تحریم های کافی مبنی بر کشور عزیزمان ایران جهت اطمینان از سرانجام آن نیست، در حالی که اتحادیه اروپا معمار مهم برجام نیز بسیار بعید است تحریم هایی را بر کشور عزیزمان ایران که مطابق تعهداتش عمل کرده، تحمیل کند.

کشور عزیزمان ایران به میز مذاکره با آمریکا باز نمی‌گردد/ آمریکا بدون برجام زیاد

در بخش دیگر این یادداشت آمده است: از منظر منطقه ای، آخر برجام آمریکا را در خاورمیانه زیاد به حاشیه خواهد راند. توافق کشور عزیزمان ایران یک عنصر مهم تلاش های «باراک اوباما» مدیر جمهور جهت رهایی از منطقه بود لیکن او قول داده بود که یکی از منابع مهم بی ثباتی که نیاز به توجه دائمی آمریکا دارد را خنثی کند. ولی با دور شدن از اوضاع موجود، کشتن برجام اعتبار آمریکا در خاورمیانه را بسیار کم می کند.

نویسنده ادامه داد: در کوتاه مدت، این خلاء راهبردی به طور نسبی از جانب روسیه پر می شود که اینک از خروج تدریجی آمریکا از منطقه به منظور تقویت جایگاه خود استفاده کرده هست. روسیه با نمایش خود به عنوان یک قدرت محوری از طریق دخالت نظامی در سوریه، اکنون از منابع انرژی نیز جهت گسترش نفوذ همراه با پیامدهای گسترده جغرافیایی و امنیتی استفاده می کند. در بلند مدت نیز غیبت آمریکا در خاورمیانه احتمالا موجب طولانی شدن هرج و مرج و ویرانی هایی خواهد شد که به طور فزاینده پیامدهایی جهت اروپا دارد.

وزیر خارجه پیشین اسپانیا در یادداشتی نوشت: سران اروپایی با توجه به اهمیت برجام باید با کشور عزیزمان ایران فراتر از سفر‌های تفریحی و جهت تسهیل در امر سرمایه‌گذار

به یقین یک سناریوی دیگری وجود نیز دارد و ایران، عربستان سعودی و ترکیه می توانند به توافق ضمنی (یا حتی فعالانه) در مورد نفوذ در منطقه دست یابند. ولی با توجه به خصومت های بلند مدت در منطقه، ظهور چنین نظمی تضمین بالایی ندارد.

در خاتمه این یادداشت آمده است: رهبران اروپایی اهمیت برجام را تشخیص داده اند و حال باید اقدامی در حفظ آن نمایند. بدهید منظور، آن ها باید با کشور عزیزمان ایران ارتباطی برقرار کنند که فراتر از سفر های تفریحی بوده و جهت تسهیل در امر سرمایه گذاری یا ترویج همکاری در حوزه انرژی باشد و همچنین پرسشها دیگر مانند موشک های بالستیک، تروریسم و حقوق بشر را برطرف کند.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | همکاری | آمریکا | خاورمیانه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs