نمايندگي روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

نمايندگي: روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کسب و کار تازه افغان‌ها،ورود دلار به بازار کشور عزیزمان ایران و فروش به قیمت آزاد

غلام سروار، ساکن هرات است و شرکت کوچکی را اداره می کند. او به طور غیررسمی، کالا و دلار به کشور عزیزمان ایران انتقال می دهد و بعضی از کالاها را از کشورهای همسایه

کسب و کار تازه افغان‌ها،ورود دلار به بازار کشور عزیزمان ایران و فروش به قیمت آزاد

کسب و کار تازه افغان ها،ورود دلار به بازار کشور عزیزمان ایران و فروش به قیمت آزاد

عبارات مهم : ایران

غلام سروار، ساکن هرات است و شرکت کوچکی را اداره می کند. او به طور غیررسمی، کالا و دلار به کشور عزیزمان ایران انتقال می دهد و بعضی از کالاها را از کشورهای همسایه به هرات وارد می کند. او یک پاسپورت تجاری دارد که به وسیله آن هر دو ماه یک بار به کشور عزیزمان ایران سفر می کند.

کسب و کار تازه افغان‌ها،ورود دلار به بازار کشور عزیزمان ایران و فروش به قیمت آزاد

غلام، هر بار که به کشور عزیزمان ایران سفر می کند 6 تا 8 هزار دلار به کشور عزیزمان ایران انتقال می دهد. سروار می گوید:«ایران اجازه انتقال 10هزار دلار را می دهد و به این ترتیب من یک بار با انتقال این میزان پول، توانستم 1.5 میلیون تومان سود کسب کنم.» عزیز احمد، یکی دیگر از ساکنان هرات هست. او یک وسیله حمل و نقل دارد و مسافران را از هرات به مشهد کشور عزیزمان ایران انتقال یافته می کند.

احمد از این طریق همچنین هر بار 6 هزار دلار پول از هرات به کشور عزیزمان ایران انتقال می دهد و به جای آن لبنیات و پوشاک از کشور عزیزمان ایران وارد افغانستان می کند.

بر اساس توضیح مدیر اتاق صنایع و معادن افغانستان، انتقال پول به کشور عزیزمان ایران در روزهای اخیر به یک کسب و کار تازه تبدیل شده است است.

غلام سروار، ساکن هرات است و شرکت کوچکی را اداره می کند. او به طور غیررسمی، کالا و دلار به کشور عزیزمان ایران انتقال می دهد و بعضی از کالاها را از کشورهای همسایه

خبرگزاری «پژواک» افغانستان از این کسب و کار خبر داده و بعضی از روایت های مردمی را چنین نقل کرده است.

اما این اتفاق یک بار دیگر هم در اقتصاد کشور عزیزمان ایران تکرار شده است بود. در دوره قبلی اوج گرفتن تحریم ها و بحران ارزی در سال 91، انتقال و یا قاچاق دلار به کشور عزیزمان ایران رواج یافته بود.

کسب و کار تازه افغان‌ها،ورود دلار به بازار کشور عزیزمان ایران و فروش به قیمت آزاد

کسب سود 1.5 میلیون تومانی از انتقال هر 10 هزار دلار به ایران

حالا خبرگزاری ها و روزنامه نگاران افغان خبر از این موج تازه در کشورشان می دهند و بعضی نیز از انتقال روزانه 2 تا 3 میلیون دلار به کشور عزیزمان ایران صحبت می کنند. کارشناسان اقتصادی در هرات به حسیب الله منتصر، روزنامه نگار مستقل، گفته اند که به اعتقاد آنها، یکی از دلایل عمده پایین آمدن ارزش پول افغانستان، خروج غیرقانونی دلار به کشور های همسایه است.

به گفته منتصر، اخیراً به علت خروج غیرقانونی دلار، این ارز در بازار هرات به شدت کم کردن یافته و در نتیجه، بانک مرکزی افغانستان، محدودیت هایی جهت خروج این ارز از بانک و همچنین از مرز وضع کرده هست. مسئولان اداره محلی هرات می گویند نام تمام افرادی که از این شهر دلار خارج می کنند، باید در نوار مرزی ثبت شود و از لحاظ قانونی، هیچکس اجازه ندارد بیش از ۱۰هزار دلار از کشور خارج کند. ولی همین مسئولان گفته اند که تاکنون هیچ مورد خروج دلار از مرز به ثبت نرسیده است و بی ثباتی بازار نیز ادامه دارد. سید حسین سلیمی، نایب مدیر اتاق بازرگانی یکسان کشور عزیزمان ایران و افغانستان نیز در گفت و گو با «ایران» اعلام کرد که فعلاً اطلاعی از این اتفاق ندارد.

غلام سروار، ساکن هرات است و شرکت کوچکی را اداره می کند. او به طور غیررسمی، کالا و دلار به کشور عزیزمان ایران انتقال می دهد و بعضی از کالاها را از کشورهای همسایه

اما بهاءالدین رحیمی، مدیر اتحادیه صرافان هرات به خبرگزاری پژواک گفته است:«پس از آنکه ایالات متحده امریکا تحریم هایش جهت کشور عزیزمان ایران را از سر گرفت و قیمت تومان در برابر اسعار خارجی کم کردن یافت، زیاد شهروندان افغانستان روزانه تلاش می کنند که مقدار زیادی دلار را از مرزهای این کشور وارد کشور عزیزمان ایران کنند.»

بر اساس قانون افغانستان هر شهروند این کشور می تواند 20 هزار دلار با خود از کشور خارج کند در حالی که در کشور عزیزمان ایران جهت ساماندهی بازار ارزی، به همراه داشتن 10 هزار دلار ارز تصویب شده است است.

کسب و کار تازه افغان‌ها،ورود دلار به بازار کشور عزیزمان ایران و فروش به قیمت آزاد

به این ترتیب، آنطور که رحیمی می گوید، انتقال ۱۰ هزار دلار به کشور عزیزمان ایران در شرایط کنونی، حداقل یک ونیم میلیون تومان جهت فرد حامل سود دارد و این روزها روی هم رفته ۲ تا ۳ میلیون دلار به همین شکل از افغانستان خارج و به کشور عزیزمان ایران وارد می شود. به گفته مدیر اتحادیه صرافان هرات، این امر باعث کمبود دلار در بازار هرات شده است هست. او همچنین راجع به قاچاق دلار از مناطق مرزی در استان شینداد ولایات هرات، فراه و نیمروز هم ابراز نگرانی کرده است.

رحیمی نحوه کسب سود از انتقال دلار به کشور عزیزمان ایران را هم در 30 خرداد ماه چنین توضیح داده بود:«در حال حاضر یک دلار امریکایی 6 هزار تومان در بازار هرات به حساب می آید. ولی در بازار ایران، هر دلار 6150 تومان هست. به این ترتیب از طریق انتقال 10 هزار دلار به ایران، می توان 1.5 میلیون تومان سود کسب کرد. روزانه 700 تا 800 نفر به کشور عزیزمان ایران سفر می کنند و اکثرشان همراه با خود دلار انتقال می دهند.»

این مسأله را حمیدالله خادم، مدیر اتاق صنایع و معادن هرات نیز تأیید کرده هست. خادم می گوید:«ارز ایرانی ها هر روز میزان بیشتری از ارزشش را از دست می دهد و ایرانی ها در تلاش هستند تا به جای تومان، دلار نگهداری کنند. بعد از خروج امریکا از توافق هسته ای و وضع تحریم های تازه علیه ایران، ارز ایرانی ارزش خود را از دست داد و ایرانی ها تلاش کردند تا دلارهای بیشتری را به عنوان پشتیبان و ذخیره، تهیه کنند.» او بعد از این توضیحات اعلام کرد که هیچ رقم دقیقی جهت مقدار انتقال روزانه ارز به کشور عزیزمان ایران موجود نیست ولی خبر از یک اتفاق تازه در افغانستان داد: «این یک واقعیت است که انتقال ارز به کشور عزیزمان ایران در چند وقت اخیر به یک کسب و کار تبدیل شده است است.»

البته اثرگذاری تلاطم های بازار ارز کشور عزیزمان ایران بر افغانستان از چند ماه پیش شروع شده است بود. قیمت دلار به افغانی در حدود دو دهه گذشته تا حد زیادی ثابت بود و در اکثر سال های گذشته یک دلار امریکایی بین ۴۸ تا ۶۸ افغانی مبادله می شد. خلیل صدیق، مدیر بانک مرکزی افغانستان در آبان ماه گفته بود که تشنج سیاسی در دو ماه گذشته عامل مهم کم کردن ارزش افغانی است که مسئول این تشنج باعث ایجاد پرسشها جهت مردم افغانستان و کم کردن ارزش افغانی شده است هست. او همچنین با اشاره به کشور عزیزمان ایران گفت:«دلیل دیگر کم کردن قیمت افغانی، کم کردن ارزش پول های کشور همسایه افغان نیز است.»

روزنامه کشور عزیزمان ایران

واژه های کلیدی: ایران | بازار | انتقال | میلیون | ایرانی | روزانه | افغانستان | انتقال پول | افغانستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs